Challenge accepted!
Please, if you would be so kind, calculate the compression ratio difference using this information.
gasket thicknesses of .040" and .080"
63cc head volume
5cc piston volume
4.100" gasket bore
4.030" cylinder bore
.015 deck clearance
3.58 stroke.
I would like to know if the website I use to ease my work load is in error.
Ok, You asked for it...
However, I'm not going to take "baby steps" on this one, like the other two. It took me over 2 hours to do the last one, and I can't keep doing it "the long way". If you need the explaination, refer to the other threads. Lets call this "short hand"....
Ok here's what you've given me to work with:
gasket thicknesses of .040" and .080"
4.100" gasket bore
63cc head volume
5cc piston volume
.015 deck clearance
4.030" cylinder bore
3.58 stroke.
To find the displacement of the engine for one cylinder:
Bore = 4.030 in
Stroke = 3.58 in
Formula:
V1 = (.7854) x (4.030 in)**2 x [3.58 in] = (.7854) x (16.241 in**2) x [3.58 in] = (12.756 in**2) x [3.58 in] = (45.665 in**3) or
45.665 cubic inches
Now let's check to see if it matches a 360. Take the volume of one cylinder and multiply by 8 cylinders:
(45.665 in**3) x 8 = 365.3 in**3 or
365.3 cubic inches
This sounds right for a .030 over 360. So our calculation checks out.
Now convert cubic inches to cubic centimeters:
V1 = (45.665 in**3) x [(2.54 cm/in) x (2.54 cm/in) x (2.54 cm/in)] = (45.665 in**3) x [(16.387 {cm**3/in**3})] = 748.313 cm**3 or
748.313 cc's
So the volume of the cylinder in cubic centimeters (cc's) is: 748.313 cc
Now for the gaskets, you have given me two options, .040" thick and .080" thick:
Given:
gasket thicknesses of .040" and .080"
4.100" gasket bore
*************************
The volume of head gasket 1:
Bore = 4.100 in
Thk = .040 in
Formula:
Volume = (Pi/4) x (D)**2 x depth
VG1 = (.7854) x (4.100 in)**2 x [.040 in] = (.7854) x (16.81 in**2) x [.040 in] = (13.203 in**2) x [.040 in] = (.528 in**3) or
.528 cubic inches
Now convert cubic inches to cubic centimeters:
V2 = (.528 in**3) x [(2.54 cm/in) x (2.54 cm/in) x (2.54 cm/in)] = (.528 in**3) x [(16.387 {cm**3/in**3})] = 8.65 cm**3 or
8.65 cc's
So the volume of head gasket 1 is = 8.65 cc's
***********************************************
For the volume of gasket 2:
Bore = 4.100 in
Thk = .080 in
Formula:
Volume = (Pi/4) x (D)**2 x depth
VG1 = (.7854) x (4.100 in)**2 x [.080 in] = (.7854) x (16.81 in**2) x [.080 in] = (13.203 in**2) x [.080 in] = (1.06 in**3) or
1.06 cubic inches
Now convert cubic inches to cubic centimeters:
V2 = (1.06 in**3) x [(2.54 cm/in) x (2.54 cm/in) x (2.54 cm/in)] = (1.06 in**3) x [(16.387 {cm**3/in**3})] = 17.3 cm**3 or
17.3 cc's
So the volume of head gasket 2 is = 17.3 cc's
VG1 = 8.65 cc's
VG2 = 17.3 cc's
This looks right since the second gasket is twice the thickness of the first gasket, it makes sense that the volumes for the first gasket is half of the volume of gasket two.
***************************************
Ok, now since the calculation is the same for piston drop volume, we will calculate the piston drop volume now (you didn't put units for deck clearance, so I will asume inches):
Bore = 4.030 in
thk = .015 in
Formula:
Volume = (Pi/4) x (D)**2 x depth
Vdh = (.7854) x (4.030 in)**2 x [.015 in] = (.7854) x (16.24 in**2) x [.015 in] = (12.756 in**2) x [.015 in] = (.191 in**3) or
.191 cubic inches
Now convert cubic inches to cubic centimeters:
Vdh = (.191 in**3) x [(2.54 cm/in) x (2.54 cm/in) x (2.54 cm/in)] = (.191 in**3) x [(16.387 {cm**3/in**3})] = 3.14 cm**3 or
3.14 cc's
So the volume for the deck height at .015" is = 3.14 cc's
Now we get to the fun part, calculate compression:
Comp = (sv/cv) + 1
Ok, the volume above the piston to the deck is simply the volume of the deck height plus the volume for the valve reliefs. You give volume of valve reliefs to be 5 cc's:
Vp = 3.14 cc + 5 cc =
8.14 cc
Now we calculate clearance volume, which is simply the volume above the piston at TDC:
All we need to do is add the three components up. Volume of the piston + volume of the gasket + volume of the head:
For the .040" gasket:
cv1 = 8.14 cc + 8.65 cc + 63 cc =
79.79 cc
For the .080" gasket:
cv2 = 8.14 cc + 17.31 cc + 63 cc =
88.45 cc
Now we have both clearance volumes, now lets see how they affect compression:
cv1 = 79.79 cc
cv2 = 88.45 cc
sv = 748.313 cc
Comp = (sv/cv) + 1
Comp1 = (sv/cv) + 1 = (748.31/79.79) + 1 = 9.38 + 1 =
10.38
Comp2 = (sv/cv) +1 = (748.31/88.45) + 1 = 8.46 + 1 =
9.46
So compression with the .040" gasket is = 10.38
So compression with the .080" gasket is = 9.46
The difference is: 10.38 - 9.46 = 0.92
Who has a .080" head gasket???
However you were right. The other engine that I calculated was much lower compression (8.0). The starting point makes a difference.