Stop in for a cup of coffee

-
It is always wet they rinse it off to get the dust out. Man this pile is frozen all the way through, this will suck for sure. Usually it just gets a skim freeze.
 
hahaha

Capture.PNG
 
Chilly,-25. Bit of snow yesterday. High of -22.
So just the little coat then? lol

Getting ready to leave work last night, third shifters coming in... It was maybe 10F outside. Younger guy gives me a goofy look and says "look at you all bundled up." I'm like, "what? All I did was put my coat on. Don't you wear a coat?" Him," For what? I'm just going between a heated car and a heated building". Me "that's just fukkin dumb" and I left. LOL

Good Morning
 
wow!

Something I've never understood is people who buy firewood at chain stores or gas stations. You pay 7-8 bucks for maybe 10 pieces of small, chucks of wood....... WHY?! I could understand the hickory slabs they sell for smoking and grilling but for firewood?!
 

wow!

Something I've never understood is people who buy firewood at chain stores or gas stations. You pay 7-8 bucks for maybe 10 pieces of small, chucks of wood....... WHY?! I could understand the hickory slabs they sell for smoking and grilling but for firewood?!
Convenience. The people buying that are not usually using it as heat. Occasional fireplace use, some campers. Quick pretty fire, clean and easy...
 
Convenience. The people buying that are not usually using it as heat. Occasional fireplace use, some campers. Quick pretty fire, clean and easy...
yeah but still. Maybe I should get into selling firewood lol
 
yeah but still. Maybe I should get into selling firewood lol
I was thinking I might put some out... My old neighbor did it for many years. Mostly campers buying it.
$5 a box.
He gave them probably at least twice as much as a store bought bundle. He's been gone a couple years and my current neighbor has told me people still stop in looking for it.
 
I was thinking I might put some out... My old neighbor did it for many years. Mostly campers buying it.
$5 a box.
He gave them probably at least twice as much as a store bought bundle. He's been gone a couple years and my current neighbor has told me people still stop in looking for it.
yeah. here it goes for 45 a rick..... but if you get the national forest stamp, you can sell to a national campground and thats like 25 bucks for a 5 gallon bucket full
 
yeah. here it goes for 45 a rick..... but if you get the national forest stamp, you can sell to a national campground and thats like 25 bucks for a 5 gallon bucket full
Hmm, properly stacked I understand a 'rick' to be 1/3 of a cord. Not getting it that cheap around here. Quality wood in season, more like 2 bills a cord, delivered, (not stacked). On the other hand, nobody is going to give $25 for a bucket full around here. :realcrazy: One place I used to camp upstate did $10 a wheelbarrow load. But that was usually mix and match crap. Some side cuts from logs with bark still on, 2x's, etc.
 
-
Back
Top Bottom